Svoboda

7. května 2017 v 22:22 | Petr Štolfa |  Písmenkování
Před lety, za které vyroste několik generací, skončila druhá světová válka.
Dodnes mě trochu mrzí, že jsem si neukradl středoškolskou prvorepublikovou učebnici filosofie, která se mi dostala do rukou, cenzurovanou za protektorátu Němci. Pečlivě, jak jinak by to německá ruka dokázala, tuší, podle pravítka přeškrtnuta slova jako Československo, český, a podobně. Slova sice vidět nebyla, ale jednoznačně se dala doplnit. Kdyby to nebylo tragické, bylo by to komické.
Nemyslím si že by Němečtí nacisté byli všichni hloupí, jen asi nebyl papír na nové učebnice.
Naivní cenzura, spočívající v přímé lži, nebo v absolutním popření, většinou nefunguje.
To komunisté, kteří rozhodovali o popřevratové podobě státu jistě věděli, a papíru již bylo víc než za války.
Nemyslím si proto, že by například přímo tvrdili, že území našeho státu osvobodili jen vojska Sovětského Svazu. V padesátých letech by to bylo brzo, a v generaci moji byl v rámci povinné četby zařazen mimo jiné i román Adolfa Branalda, Lazaretní vlak, s tématikou osvobození, jehož popis lživý není.
Jen podíl Američanů a ostatních západních spojenců v nových učebnicích tak trochu upozadili. To ale neznamená, že by takový postup byl méně hanebný.

Společnost funguje jako kyvadlo. Je-li vychýlena na jednu stranu, a následně revolučně z této pozice uvolněna, vychýlí se na stranu opačnou.
Lidové oslavy osvobození v Plzni jsou v rámci této teorie naprosto zákonité.
Opuštěná pohřebiště sovětských vojáků, nebo dokonce zhanobení, a pozdější odstranění tanku, symbolu osvobození Prahy, jsou přesto naši velmi špatnou vizitkou. Názor vysokoškolsky vzdělané ženy, která by mohla být mou dcerou, na vliv Němců a Rusů na naše dějiny ve dvacátém století, mě mírně poděsil.

Jsem přesvědčen, že by bylo důstojné najít místo na demarkační linii, a vybudovat tam památník spojenců.
A pokud si někdo rád připomíná historickou vojenskou techniku, jistě by se zde našel prostor nejen pro obrněnce s bílou a rudou hvězdou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama