Červen 2016

Setkání

27. června 2016 v 9:31 | Petr Štolfa |  Písmenkování
Nechtělo se mi tam jít. Setkání se spolužáky, ze základní školy po letech. Tedy, po několika desítkách let. Nikoho nepoznám, a čas nás natolik zformoval, že bude těžké najít společné téma. Konečně, proč si připomínat věk.

Nechtělo se mi, ale šel jsem. Skutečně, poznal jsem jen někoho, ale mluvit už stejně moc nemusím. Huba mě více méně živila celý profesní život.
Postupně se mi dařilo přiřadit k obličejům přítomným, obličeje dávno zmizele v čase. Gesta, způsob mluvy. Některé věci se nemění, a napoví.
I témata se našla. Kronika se školních let. Kousky prováděné učiteli. Živí, ale i mrtví. Takže s Jrkou si už nikdy, jako zapomenutí poškoláci, nepostavíme ve třídě překážkovou dráhu z židlí, a nebudeme běhat dokola až do doby, kdy nás vyhodí do černého zimního večera školník. Pocit divoké svobody si pamatuji dodnes.
Ale existuje i budoucnost! Možná se mi podařilo najít další spolu-kolistku.
Jsem rád, že jsem šel. Původní představu, že se otočím na patě a půjdu plavat jsem zavrhl. Asi je potřeba se s časem smířit.

160702 Signálka II

26. června 2016 v 12:06 | Petr Štolfa |  Bylo
Kolistky a kolisté,

V sobotu 02.07.2016 projedeme Signálku ještě jednou, a to úsek který jsme minule vynechali.
Bude fajn.

A jak bylo?
Byl jsem nucen celodenní výlet zrušit.
S Jirkou jsme společně dorazili po stezce do Rajhradic. Jirka pokračoval dál na Židlochovice, a já se vrátil domů.
Bylo krátce, ale bylo fajn.


Nakupováni

23. června 2016 v 11:50 | Petr Štolfa |  Písmenkování
Nakupuji nerad. Nerad, to je dost slabé slovo. Nakupování z celé duše tiše nenávidím. Ale nakupovat musím.
Potraviny nakupuji jen v jednom Super-Hyper. Ne proto, že by byli nejlepší, ale už jsem se tam trochu zorientoval. Některé druhy zboží, které nekupuji příliš často přesto hledám znovu a znovu. A což teprve, když dojde ke kreativní a flexibilní změně, a zboží je úplně jinde něž minule. To již kleji docela nahlas.
Chápu, že je nutné, protáhnout potenciálního zákazníka celým prostorem, aby koupil i to co původně koupit nechtěl. Chápu, ale neodpouštím.
Můj pohyb samoberkou se sešitkem, ve kterém je soupis položek nákupu, připomíná neuspořádaný pohyb molekul:
Nedávno jsem četl, že soudobá věda předpoklad, že molekuly se pohybují neuspořádaně již vyvrátila. V článku ale nebyl zmíněn algoritmus podle kterého se molekuly pohybují.
Já to ale vím. Molekuly nakupují!

160625 Jevíčko

21. června 2016 v 23:19 | Petr Štolfa |  Bylo
Kolistky a kolisté,
Na sobotu 25.06.2016 vymyslel Svaťa výlet do Jevíčka:
A jak bylo?

Kombinace poměrně velkého převýšení, celkově Baťovských 999 metrů, spolu s tropickou teplotou nám dalo docela zabrat. Píšu nám, ale především mě. Jirka na elektrokole byl docela vysmátý, a také Olga, Honza, Svaťa a František disponovali lepší kondicí, nebo odolností, než já.
Pivo mělo mírnou převahu nad kolem.
Ale přesto, nebo možná právě proto:
Bylo fajn.

Trasa:

Foto:


160618 Cesta na sever

18. června 2016 v 17:50 | Petr Štolfa |  Bylo
Kolistky a kolisté,

V sobotu 18.06.2016 chci vyjet pro změnu na sever. Plánuji jet po ose z Brna po drážním tělese staré Tišnovy do České.Dále přes Lelekovice a Podlesí do Kuřimi a Veverské Bítýšky.
Zpět se chci vrátit kolem přehrady.
Sraz: Před Královopolským nádražím
Odjezd: 09.00 hod
Bude fajn.

A jak bylo?
Sluníčko hřálo jako v létě. Nezabloudil jsem. Nepoškodil jsem stroj. Nesežral mě pes. Kopce které se mi postavily do cesty jsem zvládl. Pravda, pěšinu z Bítýšky na levé straně řeky jsem nejel s odvahou jako ve dvaceti, ale to mi radost z podařeného výletu nezkazilo.
Krátce, bylo fajn

Trasa:

Foto:


160615 Ratíškovice

17. června 2016 v 8:48 | Petr Štolfa |  Bylo
Ocelová kola, odvalující se po ocelových kolejích mám rád. Vztah jsem si zachovat i přesto, nebo možná právě proto, že se nenaplnilo moje úsilí stát se strojvedoucím. Nikdy jsem tak nemusel na mašinu pochodovat sychravou zimní nocí na třetí hodinu ranní, ani přespávat na podivných železničních ubytovnách při turnusové službě.
Dlouho jsem proto plánoval využít možnosti projet se šlapací drezínou po části vlečky bývalého dolu v Ratíškovicích.
Květa, Lída a já jsme si za dne, který sice sliboval déšť, ale svoji hrozbu nenaplnil, projeli komerčně přístupný, přibližně dvou a půl kilometrový usek, tam a zpět. Lákalo nás sice přejet tabuli určující konec povoleného useku, a pokračovat dále na Rohatec, ale najet před nádražím na úsek hlídaný již kolejovým obvodem by přineslo komplikace, které by překryly zážitky z pěkného dne.
Protože nám zbylo ještě část odpoledne, zaletěli jsme si k moři, trošku se potápět.
Bylo fajn.

Trasa:

Foto:

Verše

12. června 2016 v 12:59 | Petr Štolfa |  Písmenkování
Přiznám se, že občas neodolám a sestavuji písmenka do slov a slova do vět. Výsledný útvar, prózou nazývaný, občas vylepuji na různá elektronická nároží.
Leč dnešní den je jiný. Forma díla se změnila! S probouzejícím se dnem se dostavil verš.

Když ráno vstávám,
kašlík si dávám.
Echu, echu, echu, echu,
našel jsem na prstě blechu.
A ta bleška malinká
kousla mě hned zlehýnka.

Je to dobrý!
No, je to dobrý, né?
Né?
No tak dobře. Ale vemte to z té lepší stránky. Představte si moje dílo jako televizní seriál. Neříkejte, že to není možné. Kdyby se podařilo myšlenkovou hloubku poněkud zplytčit, umím si to představit.
Ale stejně, až budu přijímat Nobelovu cenu za literaturu a při této příležitosti lidé neobdařeni vlastním talentem, živící se jako literární kritici, budou psát moje curriculum vitae, báseň‑prvotinu jistě zmíní.
Kdo ji bude mít ode mě vlastnoručně podepsanou a vhodně ji zpeněží, zaopatři své potomky na několik generací.

160611 Olympia

12. června 2016 v 0:30 | Petr Štolfa |  Bylo
Kolistky a kolisté,

V sobotu 11.06.2016 jsem si místo plánované cyklojízdy zajel do Olympie, přesněji do areálu zahradní železnice. Pojedete-li po stezce na jih, a těsně pod soutokem Svratky a Svitavy přejedete most na levou stranu řeky, zde již Svratky, jste tam.

Bylo fajn.

Foto:


Sex

1. června 2016 v 22:57 | Petr Štolfa |  Písmenkování
V dávných dobách, kdy autobusy byli jinačí, kdy automatické řazení rychlostních stupňů připomínalo spíš počátek konečné destrukce stroje než snahu dostat se z bodu A do bodu B, kdy pohyb více než mnoha cestujících v útrobách vozu v důsledku pohybu nerovnoměrného a zcela nepřímočarého připomínal pohyb vody v poloprázdné lahvi, kterou intenzivně třeseme, kdy vkročení nohou vlastní mezi nohy drobné spolucestující a následné tisknutí svého stehna tam, kde nohy náhodně připlavavší ženy již skončily, nikoliv jako promyšleny necudný akt, ale pouze jako projev bezděčné snahy o zachování rovnováhy, bylo v různých variacích na dané téma poměrně běžným jevem, tak v těchto dávných dobách bylo pro mě cestování v MHD bez erekce skoro nemožné.
Ale ani pohyb vně přibližovadel nebyl pro mě zcela bez nástrah. Dívčí zadeček, koketně se vrtící na těle majitelky, mě málem zavedl pod kola projíždějícího vozu, když se dočasně stal jediným objektem, který jsem byl schopen sledovat.

Dnes cestuji o hodně klidněji.
Na sklonku zimy nebo možná již na začátku jara není v pražském metru přehnaně teplo. Dívenka obutá naboso, v krátkém tričku končícím nad pupíkem a v lehkém bolerku hledá něco v tašce, kterou si položila na zem. Do půlky obnažené, tangy ozdobené zadní tvářičky ve mně vzbuzují okamžitou reakci, při které si představuji úporné nachlazení nebohé dívčinky s možnými celoživotními následky.
Časy se mění, a my s nimi.


Nemládí

1. června 2016 v 7:55 | Petr Štolfa |  Písmenkování
Můj známy, o nějaký ten roček starší než já, přišel loni s nápadem jezdit znovu na kole. Pro mě by to znamenalo prakticky po čtyřleté přetržce, pro něj asi po padesátileté. Hleděl jsem na nápad dost skepticky. Konec a basta.
Ale bylo naštěstí jinak. Já se od prosince blížím tisícovce kilometrů a Zdenek už má také nějakou desítku kilometrů odkutálenou.
Je mi lépe než mi bylo.

Proč to píšu?
Nevzdávat se! Nemusí to být samozřejmě jen kolo, nebo nějaký jiný sport. Můj otec se udržoval prací na zahradě.
Takže, když tělo jen trochu málo dovolí, přemluvit mysl.
A čas?
Čas přeci nikdy není. Čas se dělá.

160611 Cyklojízda

1. června 2016 v 1:00 | Petr Štolfa |  Bylo
Kolistky a kolisté,

pokud v sobotu 11.06.2016 zůstanete v Brně, zvažte účast na cyklojízdě:
Na stránkách je poněkud utajeno místo srazu, a tak Vám je prozradím. Je to Moravské náměsti. Tak tomu bylo i při té poslední. V případě děště se mohou první šťastlivci skrýt pod podivnou jezdeckou sochou, a pokud zvolí správný směr, mohou se před odjezdem pokochat pohledem na plastiku exekutora stěhujícího ledničku.
Ale kdy se dostavit, to jsem se nedozvěděl, i když jsem strýčkovi Googlovi kladl rafinované otázky. :-(
Možná budete úspěšnější.
Přijeďte, bude fajn.

A jak bylo?
Inu, nebylo nic:
Dobře mi tak. Je třeba podívat se na facebook včas.